X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

تماشاگران

یادداشت هایی برای یاد داشت

تنهاتر از همیشهآقایان مکارم شیرازی و نوری همدانی را نزدیکترین مراجع به حکومت و رهبر می دانم. امروز صبح که سری به سایت این مراجع زدم با کمال تعجب دیدم که آن ها نیز برای حکم ولی فقیه اعتباری قائل نشده اند و چون که رویت هلال عید برایشان اثبات نشده است  در سایتشان تاریخ "یکشنبه . 30 رمضان 1430 " را درج کرده اند. آری!در این ماه های بی نظیر عید فطر بی نظیری را نیز شاهدیم.


لازم است اشاره کنم که طبق نظر این دو مرجع ،حکم حاکم شرع درباره اعلام عید بر همگان و حتی کسانی که از آن حاکم شرع تقلید نمی کنند لازم الاتباع است.


حال که حتی مراجعی که از سوی نهادهای رسمی تبلیغ می شوند، آن هم در این اوضاع حساس به حکم ولی فقیه که خود قائلند که نسبت به آن باید تمکین شود، توجهی نکرده اند آیا معنادار نیست؟آیا نشان از شکاف روزافزون قم و تهران در پی حوادث چند ماه اخیر و همچنین نوع تعامل دولت تحت الحمایه رهبر با مراجع ندارد؟


این مسئله  برای متولیان نهادهای حکومتی و مخصوصا شخص اول نظام آن هم در این روزها اصلا خوشایند نیست. حتما به یاد دارید سال 1384 که ماه رمضان 30 روزه شده بود، دفتر مرحوم فاضل لنکرانی بر خلاف نظر رسمی، اعلام عید کرد و به همین دلیل نیز حسین شریعتمداری که نماینده ولی فقیه در کیهان است با یادداشت*  توهین آمیزی ایشان را نواخت و نوشت که اعلام عید از سوی هر کس به غیر از رهبری نه عاقلانه است و نه مدبرانه. حال باید منتظر ماند و دید که واکنش طیف تندرو پشتیبان ولی فقیه و حتی شخص اودر قبال این مسئله چه خواهد بود.


تصور می کنم اول بار است که  تمام مراجع- با دیدگاه های مختلف فقهی و سیاسی- نظری به غیر از نظر رسمی حکومت در خصوص رویت ماه شوال را دارند. صد البته که این اجماع مطلق نه یک ائتلاف، بلکه بر حسب تصادف رخ داده است. تصادفی که شاید در آینده ی نه چندان دور به یک رویه در مسائل مستحدثه سیاسی و اجتماعی تبدیل شود. یعنی حکومت گوش های تیزی برای شنیدن پیام این رخداد خواهد داشت؟


پ.ن: این طور که وبلاگ گرین دفینس نوشته است سایت آقای مکارم ظهر یکشنبه تاریخ سایت را به 1 شوال تغییر داده است. این کار هم معنای خاص خودش را دارد!


* یادداشت حسین شریعتمداری در 14 آبان84 در اعتراض به آیت الله فاضل لنکرانی

**یادداشت تکمیلی حسین شریعتمداری در 17 آبان 84 و پافشاری معنادار این نماینده ولی فقیه بر موضع خودش

***جواب جواد فاضل لنکرانی فرزند آیت الله به مقاله شریعتمداری در 15 آبان84

در ارتباط با همین مطلب :  هلال سیاسی


تاریخ ارسال: یکشنبه 29 شهریور 1388 | نویسنده: صادق ابراهیم | چاپ مطلب 1 نظر