X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

تماشاگران

یادداشت هایی برای یاد داشت

مذاکراتی برای ...


از امروز مذاکرات ایران با 5+1 قرار است که آغاز شود. این مذاکرات برای دو طرف نوعی رفع تکلیف است . به نظر می رسد ایران و 5+1 به نتیجه بخش نبودن این مذاکرات واقف هستند . اگر بسته ی پیشنهادی ایران را مطالعه کرده باشید شاید شما هم با من موافق باشید که این بسته نمی تواند مبنای مذاکره قرار بگیرد حداقل به این دلیل که ایران هنوز به جایگاهی نرسیده است که بتواند با این موضع وارد مذاکرات شود.

یکی از نشانه های این که ایران می داند چه چیزی در انتظار او در مذاکرات است همین اخبار صدا وسیما در چند روز اخیر است. هدف صداو سیما از تلقین این تصور به مردم که این مذاکرات آخرین فرصت برای غرب است چیست؟ غیر از این که از همین حالا افکار عمومی ایران را برای عدم موفقیت مذاکرات و تحریم های احتمالا سنگینی که در پی آن شاهدش خواهیم بود آماده می کنند، آن هم از موضع قدرت. و جالب اینکه اجماع ملی ایرانیان را نیز موافق با مذاکره کنندگان تبلیغ می کنند تا بدین گونه نتیجه آن را نیز تصمیم عموم مردم جلوه داده و در نتیجه مردم پس از ان که اثر تحریم ها را در زندگی جاری خود مشاهده کردند احساس کنند که در حال دادن هزینه ی تصمیم خودشان هستند.

نکته ی مطایبه آمیز ماجرا هم صحبت های دیروز احمدی نژاد است که شوراهایی تشکیل شود و در نهایت اینکه سران این کشورها جلسه ای تشکیل دهند . به نظر می رسد صرف اینکه در جلسه ای احمدی نژاد بتواند با اوباما یک عکس یادگاری بیندازد مهمتر از هر چیز دیگر است. فکر نمی کنم هنوز ذوق زدگی او را از عکس هایی که با پوتین در اجلاس خزر در تهران گرفت را از یاد برده باشید.من تصور می کنم اگر قدرت های جهان می خواهند مشکل اتمی ایران حل شود برای یک جلسه هم که شده احمدی نژاد را به اجلاس جی 8 دعوت کنند و ایشان به یادگار عکس هایی با سران جهان به صورت جمعی و همچنین تک تک بیاندازند، و نقطه نظرات تبشیری ایشان را برای نجات بشریت و اداره ی جهان بشنوند، احتمالا بسیاری از این مشکلات رفع خواهد شد. ممکن است که خنده دار باشد ولی واقعیت نیز همین است که سران فعلی ایران توهم توانایی اداره ی جهان را دارند.خوب چرا اندکی این بندگان خدا را در این بازی مشارکت نمی دهید؟


مذاکره در اکتبر و نوامبر و قعطنامه در دسامبرتاریخ ارسال: پنج‌شنبه 9 مهر 1388 | نویسنده: صادق ابراهیم | چاپ مطلب 0 نظر