تماشاگران

یادداشت هایی برای یاد داشت

مشروطی سال های مشروطه!سریال سال های مشروطه پدیده ای است برای خودش. اشتباهاتی در روایت تاریخ دارد که آدم انگشت به دهان می ماند.


از عجیب ترین اشتباهات آن می توان به روایت وی از حکم فتوای تنباکو اشاره کرد. این فیلم میرزای شیرازی را در هنگام انشای فتوا در شهر نجف نشان می دهد در حالیکه  آن زمان میرزای شیرازی به شهر سامرا رفته و در آنجا سکنی گزیده و حوزه ی علمیه ی سامرا را تاسیس نموده بود. بگذریم از اینکه فتوای تاریخی میرزای شیرازی نیز توسط  بازیگران سریال به غلط خوانده شد.


از دیگر اشتباهات بسیار عجیب نویسنده و کارگردان سریال، حضور آیت الله بهبهانی و آیت الله طباطبایی در دوران استبداد صغیر در تهران است در حالیکه پس از بمباران مجلس در جمادی الاولی 1326 این دو به دستور حکومت از تهران تبعید شدند و مرحوم بهبهانی در نهایت به عتبات رفت و مرحوم طباطبایی به مشهد.


مرحوم شیخ فضل الله در 13 رجب 1327 اعدام شد و سید عبدالله چهار ماه بعد یعنی در ذیقعده 1327 با استقبال باشکوه مردم به تهران آمد و سید محمد طباطبایی هم در هنگام اعدام شیخ در تهران نبود و بعدا به این شهر بازگشت. چه بسا با حضور آنان واقعه ی اعدام شیخ نیز اتفاق نمی افتاد.

این در حالی است که سریال در سکانسهای گوناگونی شیخ فضل الله نوری را نشان می دهد که در دوران استبداد صغیر در حال سخنرانی است و سید عبدالله بهبهانی و سید محمد طباطبایی پای منبر او نشسته اند که از حیرت انگیز ترین اشتباهات سریال سال های مشروطه به نویسندگی و کارگردانی آقای محمد رضا ورزی است.


ادامه دارد...

بازنشر این مطلب در پارسینه  (+)

تاریخ ارسال: دوشنبه 3 اسفند 1388 | نویسنده: صادق ابراهیم | چاپ مطلب 1 نظر