تماشاگران

یادداشت هایی برای یاد داشت

هلند در جام جهانی ۲۰۱۰
تیم ملی هلند فردا اولین بازی خود را در جام جهانی انجام می دهد. در یک نمای کلی می توان این تیم را به دو بخش متفاوت از لحاظ کیفیت تقسیم کرد. از یکسو دروازه بان و خط دفاعی این تیم و از سوی دیگر خط میانی و مهاجمان این تیم .


نگرانی عمده درباره موفقیت هلند میزان کیفیت دروازه بان و مدافعان این تیم است. بر خلاف هافبک ها و مهاجمان هلند که تقریبا تمام انان را ستارگان بزرگی تشکیل می دهند دروازه بان و مدافعان این تیم به استثنای یک نفر(فن برونکهورست) بازیکنانی متوسط به حساب می آیند.


دروازه بان اول هلند استکلنبرگ است. تردید دارم که  این دروازه بان آژاکس که سال ها ذخیره ی فن درسار بود بتواند به خوبی جای او را پر کند. هر چند که وی تجربه ی بالایی در بازی های باشگاهی دارد اما تجربه ی او در بازی های ملی آنچنان زیاد نیست و برای تیمی که بخواهد قهرمان جام جهانی شود شاید او خیلی مطمئن به نظر نرسد. البته او حداقل نسبت به دروازه بان های انگلستان و آرژانتین از کیفیت بهتری برخوردار است.


دو دفاع میانی هلند شاید ضعیفترین بخش این تیم باشند. اویر و ماتیاسن که احتمالا به عنوان دو دفاع وسط هلند به میدان خواهند رفت هر دو بازیکنان متوسط و نه چندان باهوشی هستند. با وجود اینکه از تجربه ی ملی زیادی برخوردارند اما می توانند در بازی های مهم و پرفشار برای هلند مشکل ساز شوند.


دو دفاع کناری هلند وضعشان از دفاع میانی بهتر است. از یکسو فن برونکهورست کاپیتان هلند قرار دارد که از رزومه ی قابل قبولی برخوردار است. تنها نکته ی منفی او شاید سن بالای وی باشد. سوی دیگر نیز احتمالا فن درویل بازی خواهد کرد که تجربه ی چندانی ندارد.


نیمه ی دوم هلند یعنی خط میانی و مهاجمان این تیم آنقدر کیفیت بالایی دارند که به اتکای آنان برخی کارشناسان هلند را نیز جزء مدعیان این جام می دانند.


فن بومل امسال یکی از بهترین سال های باشگاهی خود را سپری کرد و به عنوان کاپیتان بایرن مونیخ دو جام را در آلمان بالای سر برد و در فینال جام باشگاه های اروپا نیز حاضر بود. جالب است که او داماد فن مارویک سرمربی تیم ملی است.

نایجل دی یانگ نیز امسال در منچستر سیتی فصل خوبی را سپری کرد و در اکثر قریب به اتفاق بازی های این تیم حاضر بود.


آرین روبن و وسلی اشنایدر هم بی حرف و حدیث امسال از بهترین های اروپا بودند. دو بازیکنی که در صعود تیم هایشان به فینال جام باشگاه ها نقش مهمی داشتند. هر دوی این بازیکنان علی رغم اینکه از سن زیادی برخوردار نیستند اما تجربه ی فراوانی در بازی های ملی دارند از مهم ترین و تاثیرگذارترین بازیکنان هلند در جام جهانی خواهند بود.

فن درفارت امسال چندان فصل درخشانی را در مادرید سپری نکرد به گونه ای که مخصوصا در نیم فصل اول کمتر برای رئال به میدان رفت و حتی مقطعی در خطر حذف از لیست تیم ملی قرار داشت. او بعد از برونکهورست باسابقه ترین بازیکن تیم هلند است.


با عدم دعوت از فن نیستلروی در حال حاضر فن پرسی مهمترین بازیکن هلند در خط حمله  است. او که تقریبا یک ماه و نیم است از بند مصدومیت رها شده هم در بازی های پایان فصل آرسنال و هم در بازی های تدارکاتی هلند قبل از جام جهانی خوش درخشیده است.

هانتلار و کویت نیز دیگر مهاجمان موثر هلند به حساب می آیند. کویت امسال در لیورپول بد کار نکرد بر خلاف هانتلار که در میلان چندان پرفروغ نبود.


افلای، الیا و بابل هم از دیگر بازیکنانی هستند که ذخیره های خوبی برای هاقبک ها و مهاجمان هلند به حساب می آیند.


به هر حال به عنوان کسی که دوستدار فوتبال هلند است و از جام جهانی 94 تا به حال فوتبال این تیم را دنبال کرده ام امیدوارم که هلند بتواند به عنوان قهرمانی این جام برسد.

 اگر اتفاق غیر منتظره ای رخ ندهد یکی از بازی های یک چهارم تقابل هلند و برزیل خواهد بود. شاید قهرمان جام را آن بازی مشخص کند.تاریخ ارسال: یکشنبه 23 خرداد 1389 | نویسنده: صادق ابراهیم | چاپ مطلب 1 نظر