تماشاگران

یادداشت هایی برای یاد داشت

پلمپ دفتر آیت الله منتظری و مقایسه ای با دوران قبل از انقلابپلمپ دفتر مرحوم آیت الله منتظری از مسائل کم نظیر و شاید بی نظیر در تاریخ روحانیت است. در این زمینه یک مقایسه با دوران قبل از انقلاب خالی از لطف نیست.


در زمان شاه با اینکه امام خمینی در نجف به عنوان رهبر اپوزیسیون مذهبی کاملا فعال بودند و هر از چند گاهی با بیانیه و سخنرانی علیه رژیم موضع می گرفتند اما دفتر ایشان در قم باز بوده است. بیت امام خمینی درقم زمان تبعید ایشان باز بوده و برادر امام، مرحوم پسندیده به عنوان وکیل ایشان وجوهات می گرفته و شهریه می داده است.


ملاحظه می کنید که در زمان شاه که همه ما از آن به عنوان دوران استبداد یاد می کنیم و واقعا نیز به همین گونه بوده است باز بودن دفتر یک مرجع زنده ی مخالف نظام سلطنتی از سوی رژیم تحمل می شده است  و به گفته ی مرحوم پسندیده در کتاب خاطرات ایشان : ((  در این مدتی که در قم بودم حتی یک ماه هم شهریه عقب نیفتاد. منظم پول می رسید و ما هم از جانب امام شهریه می دادیم)) "خاطرات آیت الله پسندیده-1374،ص۱۲۴ "


حال و در جمهوری اسلامی باز بودن بیت یک مرجع تقلید منتقد فوت شده، آن هم مرجعی که خود از موسسان نظام به شمار می رود فقط شش ماه پس از درگذشت او تحمل می شود و پس از آن و با استنکاف فرزند وی از بستن دفتر به حکم دادگاه ویژه روحانیت دفتر ایشان پلمپ می شود.

پ.ن: مصاحبه محمد جواد اکبرین درباره پشت پرده این گونه اقدامات خواندنی است (+)

تاریخ ارسال: چهارشنبه 26 خرداد 1389 | نویسنده: صادق ابراهیم | چاپ مطلب 0 نظر