تماشاگران

یادداشت هایی برای یاد داشت

نتیجه ای از مقایسه بین دو پیام تسلیتپس از واقعه ای که در 14 خرداد 89 در حرم امام رخ داد و عده ای مانع از سخنرانی سید حسن خمینی شدند یکی از مباجثی که مطرح شد نظر رهبر در این باره بود. دو هفته بعد از آن رخداد و با نگاهی به محتوای پیام تسلیت رهبر در پی فوت داماد امام می توان بهتر در این باره قضاوت نمود.


این متن پیام تسلیت رهبر برای فوت مرحوم اعرابی است:


بسم ‌الله‌ الرحمن الرحیم
درگذشت مرحوم مغفور جناب آقای اعرابی داماد گرامی حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیهما) را به همسر فاضل و مکرّم و فرزندان محترم آن مرحوم که، بازرگانی امین و معتمد و متعهّد بودند، و به بیت شریف امام بزرگوار تسلیت میگویم و رحمت و مغفرت الهی را برای ایشان مسألت میکنم.
سیّدعلی‌ خامنه‌ای

1/تیرماه/1389


رهبر در این پیام به سید حسن هیچگونه اشاره ای نمی کند و به بیت امام به طور عام تسلیت گفته است.


حال این متن بالا را مقایسه کنید با متن پیام تسلیت رهبر برای فوت همسر امام که در یک فروردین  ۸۸ داده شده است.


بسم الله الرحمن الرحیم
درگذشت بانوی مکرم، همسر گرامی رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی رحمةالله علیهما را به ملت ایران و همه‌ی ارادتمندان آن امام عزیز و به آن بیت رفیع و فرزندان و فرزندزادگان بالخصوص حجت الاسلام آقای سید حسن خمینی و اخوان محترم و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت میگویم.
آن مرحومه که خود بازمانده‌ی دودمان علمی نامداری بود، سالیان متمادی یار و همراه امام بزرگوار، و مایه آرامش ایشان در همه‌ی مراحل دشوار آن جهاد مستمر و بزرگ بود و با صبر و عزم و توکل زندگی پرافتخاری را گذرانید رحمت خدا بر او و برامام راحل باد.
سید علی خامنه ای
1 / فروردین / 1388


در این پیام که سه ماه قبل از انتخابات بحث برانگیز ۲۲ خرداد داده شده است رهبر به سید حسن خمینی که بزرگ خاندان خمینی محسوب می شود تسلیت گفته است . 


عدم ذکر نام سید حسن در پیام تسلیت درگذشت داماد امام و مقایسه ی آن با پیام تسلیتی که وی برای فوت همسر امام داده بود  نشانه ای واضح از نارضایتی رهبر از سید حسن خمینی است. حال شاید بهتر بتوان درباره ماهیت واقعه ۱۴ خرداد و حوادث اخیر قم  داوری نمود.تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 3 تیر 1389 | نویسنده: صادق ابراهیم | چاپ مطلب 1 نظر