تماشاگران

یادداشت هایی برای یاد داشت

تراژدی اعتصاب غذای 1981 ایرلندبابی ساندز؛ همو که نام یکی از خیابان های تهران به اسم اوست، جوان 27 ساله ی ایرلندی بود که پس از 66 روز اعتصاب غذا در 5 می 1981 در زندان بریتانیا جان سپرد. ساندز که از هجده سالگی به عضویت ارتش جمهوری خواه ایرلند درآمده بود، به دلیل  در اختیار داشتن  اسلحه به 14 سال زندان محکوم  گشت. او در هنگام مرگ 5 سال از محکومیت را سپری کرده بود. 

 این دومین دوره ی زندان ساندز بود و او پیش از این، 5 سال زندان را در بین سال های 1972-1976 تجربه کرده بود. به این ترتیب ساندز بیش از 9 سال از زندگی کوتاه  اش را در زندان های بریتانیا سپری نمود.


بابی ساندز از 1 مارس 1981 اعتصاب غذای خود را آغاز کرد. خواسته های اصلی او و همراهانش عبارت بودند از : 

 اجازه پوشیدن لباس شخصی در زندان(نپوشیدن لباس زندانی) ،عدم کار در زندان، حق داشتن اجتماع آزاد در زندان ، حق داشتن یک ملاقات و فرستادن یک نامه و دریافت یک بسته ی پستی در هفته و اعاده عفو(*). در واقع می توان گفت خواسته ی اصلی آن ها این بود که به عنوان زندانی سیاسی -و نه جنایی- به رسمیت شناخته شده و از حقوق یک زندانی سیاسی برخوردار شوند.  

اعتصاب غذای ساندز دومین اعتصاب غذایی بود که جهت دستیابی به این خواست ها انجام شد. قبل از آن و بین ماه های اکتبر تا دسامبر 1980 اعتصاب غذای مشابهی جهت دستیابی به این حقوق توسط جمهوری خواهان ایرلندی صورت گرفته بود.


بعد از این که ساندز اعتصاب غذای خود را آغاز کرد به مرور زندانیان دیگری نیز به این اعتصاب پیوستند. کمی پس از شروع اعتصاب غذای ساندز نماینده حوزه انتخاباتی  Fermanagh and South Tyroneفوت کرد. ساندز در انتخاباتی که برای مشخص شدن نماینده ی جدید این حوزه ایرلند شمالی برگزار شد، کاندیدا گشت و در حالی که در ششمین هفته ی اعتصاب خود به سر می برد با اخذ 30493 رای به عنوان نماینده مجلس عوام  انتخاب شد.  


ساندز در شصت و چهارمین روز اعتصاب غذای خود، به کما رفت و 48 ساعت بعد -5 می- قلبش از حرکت ایستاد.  والدین و خواهر و برادر ساندز هنگام مرگ در کنار او بودند. وی اولین کسی بود که در جریان اعتصاب غذای 1981 ایرلندی ها جان سپرد.    

یک هفته پس از فوت ساندز،  فرانسیس هاگز  هیوز که از 15 مارس در اعتصاب غذا به سر می برد، پس از 59 روز تحمل گرسنگی در 12 می 1981 جان سپرد.

یک هفته از مرگ هاگز  هیوز نگذشته بود که در 21 می و در یک روز،  ریموند مک کریش و پتسی اوهارا پس از 61 روز اعتصاب غذا جان سپردند.

جو مک دانل در 8 جولای پس از 61 روز اعتصاب غذا جان سپرد.

 

 

مارتین هورسن در 13 جولای پس از 46 روز اعتصاب غذا جان سپرد.

 کوین لینچ در 1 آگوست پس از 71 روز اعتصاب غذا جان سپرد.

کیرین دوهرتی در 2 آگوست پس از 73 روز اعتصاب غذا جان سپرد.

 توماس مک الوی در 8 آگوست پس از 62 روز اعتصاب غذا جان سپرد.

و مایکل دواین در 20 آگوست پس از 60 روز اعتصاب غذا جان سپرد.


شرکت کنندگان در اعتصاب غذا محدود به این 10 نفر که جان خود را از دست دادند نبود و سیزده نفر دیگر نیز بین 70  تا 13 روز در این اعتصاب غذا شرکت کردند که در نهایت اعتصاب خود را شکستند.  


.................................

فیلم  هانگر  ساخته ی استیو مک کوئین نگاهی است به زندگی ساندز و جریان اعتصاب غذای 1981

* اعاده عفو ترجمه من از restoration of remission است که امیدوارم صحیح باشد.


 http://en.wikipedia.org/wiki/1981_Irish_hunger_strike

    www.irishhungerstrike.com

http://en.wikipedia.org/wiki/Bobby_Sands

http://news.bbc.co.uk/onthisday/hi/dates/stories/may/5/newsid_2728000/2728309.stm 

 

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 14 مرداد 1389 | نویسنده: صادق ابراهیم | چاپ مطلب 2 نظر